Singlířům kralovat Estanguet, Ježek skončil čtvrtý

Francouz Tony Estanguet se po dvou letech od zisku titulu mistra světa vrátil na trojský kanál a znovu dominoval celému startovnímu poli. Vyhrál zcela suverénně zásluhou dvou čistých jízd, pouze ve finálovém kole se musel sklonit před fantastickým výkonem Stanislava Ježka. Toho však handicapovala penalizace z první jízdy a jeho superrychlá stíhačka mu nakonec na stupně vítězů jen těsně nestačila.

Nejrychlejší jízdou dne se ve své finálové jízdě pokoušel Stanislav Ježek vymazat manko z prvního kola, kde ho dvouvteřinová penalizace odsunula až na devátou příčku. „Chtěl jsem jet pomalu, abych neudělal žádný šťouch. A nakonec jsem ho stejně udělal…,“ komentoval svůj výkon v prvním kole. „Oproti kvalifikaci byla trať malinko těžší, je to víc zatočené. Trošku si dokonce myslím, že se tu stavitelé pokoušeli překonat světový rekord v počtu protivodek za sebou,“ vtipkoval Ježek.

Ve druhé jízdě předvedl výkon o čtyři sekundy rychlejší, navíc bez jakékoliv penalizace. „Říkal jsem si, že bych měl trochu přidat a zatlačit. I ty brány mi byly nějak nakloněny… Možná se dalo i víc zariskovat, ale člověk by pak snáz zase mohl udělat chybu,“ spekuloval v cíli.

Jedním z těch, kdo ho odsunul ze stupňů vítězů, byl i stříbrný Australan Bell, kterému rozhodčí v prvním kole nezapočítali jeden šťouch. „To se hold stává. Rozhodčí jsou jenom lidi. Navíc i taková časomíra se může někdy rozbít…,“ komentoval skutečnost Ježek. Jasný šťouch navíc viděla i spolukomentátorka české televize, bývalá závodnice Vanda Štěpánková. „Mluvila jsem dokonce s rozhodčím, který u té brány seděl, on ten šťouch viděl prý taky, ale ostatní dva ho přehlasovali. Takže byl jen rád, že jsem mu z televizního záznamu potvrdila jeho úsudek,“ prozradila.

Český olympionik Stanislav Ježek už se pomalu začíná připravovat na další tréninkový kemp v Číně. „V neděli mě čekají ještě nějaké pořadatelské povinnosti kolem závodů, v pondělí se musím spakovat a pak už mě čeká další cesta do Asie.“

Mezi spolufavority olympijského závodu se počítat nechce. „Doufám, že tam jako favorit nepojedu, aby ode mě lidi nečekali víc, než můžu předvést.“ Za největší favority olympijského závodu jsou považováni Estanguet a Michal Martikán, který v Praze chyběl.

V Pekingu naopak bude chybět druhý z českých závodníků, který se v Troji probojoval do finálové desítky – celkově šestý Tomáš Indruch, který po trápení v kvalifikaci předvedl výrazně lepší výkony. „V pátek mi nesedla stavba trati, dneska to bylo výrazně lepší,“ pochvaloval si Indruch i přesto, že vinou slabší kvalifikace startoval do prvního kola nezvykle brzy. „Nemohl jsem se ani podívat, jak jedou ostatní, pár chyb jsem tam v první jízdě udělal, ale nakonec jsem samozřejmě spokojený,“ dodal Indruch, kterého na rozdíl od Ježka čeká start i v ostatních závodech Světového poháru v Tacenu a Augsburgu.