Zlato na dotek. Kašpar a Šindler přišli o medaili v závěru tratě

kaspar sindler 2V olympijském Riu de Janeiro se bez problémů dostali z kvalifikace všichni čeští slalomáři včetně deblkánoistů Jonáše Kašpara s Markem Šindlerem.
Dvojice pod vedením trenéra Ondřeje Štěpánka jela i v semifinále čtvrtou nejlepší jízdu. Zajeli sice nejrychlejší čas, ale měli dvě penalizace, protože chybovali v závěru tratě.

Jenže finále se neslo v znamení nervozity a trochu i sportovní smůly. Ještě na druhém mezičase vedli. Ale pak přišlo první zaváhání na „prokleté“ brance číslo 22, která jim o pár desítek minut později vzala medailový sen. Převrhli se a za šťouch si připsali dvousekundovou penalizaci. Než se vzpamatovali, rozhoupali i další branku, za další dvě sekundy. Medaili měli na dosah, možná dokonce zlatou, ale deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler nakonec skončili na osmém místě.

V cíli se Kašpar a Šindler zklamaně drželi za hlavu. A pak jen u ústraní sledovali radost slovenské dvojice Ladislava a Petra Škantárových, která získala zlato.
„Moje chyba, nezavěsili jsme poslední protivodu natěsno, já to chtěl, protože jsem viděl vodu, že mi k tomu napovídá, ale neudržel jsem loď u vnitřní tyče,“ lituje Jonáš Kašpar. „Mára se musel uhnout a mě na chvíli zapadlo pádlo do probublané vody a náklon byl příliš velký.“

„Celá jízda probíhala podle plánu. Věděli jsme, že je to dobré, nevím jak Jonáš, ale já nahoře slyšel, že čas je nasazený hodně vysoko, možná i proto jsme přitlačili až moc v té poslední protivodě a chtěli jsme to urychlit,“ dodává Marek Šindler.

O pocitech se jim po dojezdu v mixzóně s novináři mluvilo velmi těžko. „Zklamání je tak velké, že už nejde ani nadávat. Víme, že jsme si to zkazili sami a sami se s tím teď můžeme vypořádat,“ přiznal zklamaný zadák Šindler. Jeho kolega Kašpar souhlasí. „Olympiáda je jednou za čtyři roky a my na to dřeli od chvíle, co jsme spolu začali jezdit. Dávali jsme tomu všechno a všechno musíte odevzdat během 110 vteřin, které máte na to, abyste to stihli do cíle a byli třeba první. Jste tak nastartovaní, že musíte předvést všechno, co umíte a co jste kdy natrénovali. My to přehnali.“

„Jsem na ně pyšný, ať jeli, jak jeli, jsou dobří,“ dodal emotivně trenér Ondřej Štěpánek. „Obětovali tomu spoustu, šli jsme za tím cílem, že chceme medaili a měli na to, aby to tady bez problémů vyhráli. Všechno vycházelo, kluci byli v pohodě. Jedna chyba, která přišla, že chtěli... Dneska to nebylo napsaný,“ řekl Štěpánek.
Stříbro si odvezla zkušená dvojice Britů Florence, Hounslow a bronz pak Francouzi Klauss a Péché.

Foto: Jan Homolka