Pokazila jsem si to sama, smutnila desátá Kudějová

kudejova 1Žhavé želízko v ohni měla česká výprava i mezi kajakářkami. Vždyť startovala úřadující mistryně světa Kateřina Kudějová. Tréninková kolegyně Jiřího Prskavce postoupila do semifinále olympijského závodu z pátého místa v kvalifikaci.

„S první jízdou jsem velmi spokojená. Na to, že jsem byla poprvé na olympiádě, to byla dobrá jízda,“ řekla Kudějová, která byla před svou premiérou pod pěti kruhy nervózní. „Když nejsem nervózní, tak to dost podceňuju. Dala jsem sice blbýho šťoucha, protože jsem to chtěla jet trochu jinak, což se nepovedlo, ale to nevadí,“ prohlásila. „V druhé jízdě už mi nervozita trochu chyběla a podle toho to také vypadalo,“ pousmála se.

Kajakářky startovali ve stejný den, jako deblkanoisté, a tak po smolné finálové jízdě osmé dvojice Kašpar – Šindler všichni doufali v atak pódia. Ale vylepšit náladu českých vodáků nakonec Kudějová nedokázala. Čtvrtá ze semifinále patřila ve finálových jízdách na prvním mezičase k nejrychlejším. Ale na šestnácté brance si připsala šťouch a dvousekundovou penalizaci.

„Kdyby nepřišla chyba, bylo by to v pohodě,“ přemýšlí. Na závody deblkánoistů se raději nedívala. „Nechtěla jsem se znervózňovat a nešla jsem sem, čekala jsem na svoji jízdu. Věděla jsem, že se to asi nepovedlo, protože kluci tady byli dost zklamaní. Ale neviděla jsem to.“

Do jednadvacítky se po špatném najetí musela vracet. Nabrala proto velkou časovou ztrátu. „Vodní slalom je takový a drobný zaváhání má za výsledek, že místo tady vítězné slávy je zklamání,“ řekl trenér Jiří Prskavec starší o jízdě svěřenkyně Kateřiny Kudějové. Mistryně světa se, po taktické chybě na bráně číslo 21, musela uspokojit s desátým místem v olympijském finále.

Olympijskou vítězkou v kategorii kajakářek je Španělka Maialen Chourrautová, která se v olympijském parku Deodoro dočkala životního úspěchu. Před čtyřmi lety v Londýně vybojovala bronz, dnes pokořila jako jediná hranici 100 sekund a čistou jízdou ji dokázala napodobit už jen stříbrná Luuka Jonesová z Nového Zélandu. Třetí byla Australanka Jessica Foxová.

Foto: Jan Homolka