Bronzový Jiří Prskavec – medaile přišla mezi kajakáři

Medaile domaČeské čekání na medaili z olympijských her v Riu de Janeiro trvalo šest dnů. Nakonec ji vybojoval muž, od kterého se umístění mezi třemi nejlepšími čekalo. V kategorii K1 je Jiří Prskavec úřadujícím mistrem světa, a tak patřil mezi hlavní medailové adepty.

Ve finále olympijského závodu kajakářů předvedl absolutně nejrychlejší jízdu, jenže šťouch na brance třináct ho v průběžném pořadí odsunul na třetí místo. „Ten šťouch mě mrzel. Jel jsem nejrychlejší olympijskou jízdu a mohl jsem vyhrát,“ popisoval třiadvacetiletý vodní slalomář.

Bez doteku na třinácté brance by suverénně vyhrál, ale takhle slavil Joseph Clarke z Velké Británie, stříbro bral Peter Kauzer ze Slovinska. Na druhou stranu před čtvrtým Aignerem z Německa měl Prskavec náskok jen tři setiny sekundy.

„Neuvěřitelný! Nedokážu vyjádřit ty pocity, ale je to krásný,“ smál se Prskavec v cíli. Do finále postoupil čistou jízdou z druhého místa, takže do největšího závodu vyrazil jako předposlední. Věděl, že k medailové jistotě potřebuje čas alespoň 88,70 sekundy - přitom semifinále předtím zajel skoro o dvě sekundy pomaleji.

Na kanálu Whitewater v areálu Deodoro nakonec Prskavec dostal za šťouch na třinácté brance dvousekundovou penalizaci, kvůli níž málem skončil na čtvrtém místě. Výsledný čas 88,99 sekundy sice znamenal průběžné třetí místo, ale na startu byl ještě Jakub Grigar ze Slovenska, vítěz semifinále. Slovenský kajakář pak v poslední jízdě dlouho vedl, ale pak zpackal závěr a klesl „až“ na pátou příčku.

„Docela jsem mu věřil, je to kamarád a přál bych mu to. Na druhou stranu si myslím, že je ještě mladej a může si počkat,“ usmíval se Jiří Prskavec, když už se mu na krku houpala bronzová medaile.

Česko potvrdilo pravidlo posledních Her, že vodní slalom z Olympiády doveze vždy alespoň jednu medaili. Medaili v kategorii K1 získalo i před čtyřmi lety v Londýně. Tam byl Vavřinec Hradilek druhý.