Fan Shop
2019 ICF CSL World Cups - Lee Valley | Bratislava | Ljubljana | Markkleeberg | Prague

Ve finále kanoistů se představí kompletní trojlístek Čechů

Rak QPrvní semifinálové bitvy letošního Světového poháru v Troji 2016 svedli mezi vodními brankami kanoisté. Na třicetičlenné startovní pole před sebou mělo pouze deset volných finálových míst. Mezi závodníky se představili i tři Češi – Lukáš Rohan, Vítězslav Gebas a Tomáš Rak.

První jízdy se projevovaly velkou nervozitou, kanoisté na trati dělali řadu chyb. Až osmý v pořadí Adam Burgess z Velké Británie předvedl skvělou a čistou jízdu. Hned po něm mezi branky vyrazil první český zástupce Lukáš Rohan. Úřadující vicemistr světa a Evropy do 23 let projížděl branky velmi těsně a vytvořil si skvělý výchozí čas. Rychlou a čistou jízdou se dostal na průběžnou první pozici v čase 103.11. „Jsem se svojí jízdou moc spokojený, i když chybičky tam určitě byly,“ pochvaloval si bezprostředně po jízdě Rohan.

Další na trať vyjel šestý muž olympiády v Rio de Janeiru Benjamin Savcek ze Slovinska. Světový suverén se i s jedním šťouchem jako první a nakonec i jediný dostal pod hranici 100 vteřin, když projel cílem v čase 99.65. Do finále postoupil z prvního místa. Zato Alexandr Slafkovsky, aktuální mistr Evropy výrazně zaváhal na brance číslo 11, už v polovině trati nasbíral čtyři trestné vteřiny a do finále se neprobojoval.

Obrovský aplaus diváků přivítal mezi brankami domácího Vítězslava Gebase, který na letošní olympiádě skončil těsně čtvrtý. První polovinu trati projel čistě a na úrovni nejrychlejšího času. Sice se nevyhnul penalizaci na protivodné brance číslo 19, i tak zajel skvělý čas 102.26, který ho posléze poslal do finále. „Vršek se mi jel dobře, ve spodní části jsem cítil, že ta sezóna pomalu končí a už mi trochu docházelo, možná i z toho vznikla ta jedna chyba. Musím upravit nájezd a posunout oblouk trošku níž, aby se mi nezvedla špička do té protivody. Hodně lidí mi psalo, že přijde, tak bych byl rád, kdybych postoupil, abych se jim mohl ukázat ještě ve druhé jízdě. Favoritů na vítězství je hodně, přijela hodně slušná konkurence. Ve finále to bude trošku loterie, a kdo bude mít nejpevnější nervy, ten vyhraje,“ řekl v cíli Gebas.

Finálová účast neminula ani třetího českého reprezentanta Tomáše Raka, Rak předvedl skvělý výkon obzvlášť ve střední pasáži. Ještě na prvním mezičase ztrácel 2,5 vteřiny, pak ale za vydatného fandění tribun, kde své parťáky podporoval před svým vlastním závodem i kajakář Jiří Prskavec, zrychlil a bezpečně si dojel pro finálovou účast z konečného čtvrtého místa. „Je to paráda, atmosféra je tady úžasná. Tím spíš jsem si říkal, že nemůžu lidi zklamat. Udělal jsem sice na trati chyby, ale zase mám rád, když se můžu zlepšovat. Diváci mě neuvěřitelně hnali dopředu. Je skvělé, že jsme do finále prošli všichni tři. Ukazuje se tak, že i čeští kanoisté patří mezi světovou špičku,“ uvedl Rak.

Předposlední semifinálová jízda patřila stříbrnému olympijskému medailistovi Mateji Beňušovi. Zkušený slovenský reprezentant prolétl trojský kanál čistě v čase 100.23 a v klidu si pohlídal cestu do finále. „V semifinále jsem závěr trochu vypustil, protože jsem slyšel komentátora i viděl čas v cílové rovince a věděl jsem, že mám rezervu. Aspoň nebudu muset startovat z posledního místa a budu to mít dříve za sebou. Trať je tak náročná, že chyby tam budou vždy. Jízdu se ale podařím zopakovat a nebudu vymýšlet nic speciálního,“ řekl Beňuš.

Naopak překvapivý vítěz kvalifikace, Švýcar Thomas Koechlin, už další podobný výkon v semifinále nezopakoval. Kvůli chybě v horní části trati dokonce předvedl divákům nechtěného eskymáka, poté se ještě výrazně zasekl na brance čísle 13 a čtvrtému muži pořadí Světového poháru tak finále uniklo.