Rozvodněná Vltava zaplavila umělý kanál v Troji

Organizátoři mistrovství světa ve vodním slalomu, které se uskuteční od v Praze - Troji od 2. do 6. srpna 2006 jsou smutní. Povodňová situace v České republice zmařila jejich úsilí z posledních měsíců: rozvodněná Vltava totiž ve středu zcela zaplavila umělý slalomový kanál v Troji.

Vodácký areál má v srpnu přivítat více než 400 závodníků z osmdesáti zemí, kteří budou bojovat o tituly mistrů světa ve vodním slalomu. Rekonstrukční práce, které probíhají v areálu, byly zastaveny a vodní slalomáři se po čtyřech letech opět proměnili ve vyklízející dobrovolníky: v Troji zachraňovali, co se dalo.

V úterý odmontovali a uklidili všechny branky z kanálu. Běžný průměrný průtok vody v něm je 13 m3/s. Ve středu se v průběhu dne zvedl stonásobně – na 1300 m3/s.
„Kanál už tady vlastně vůbec není,“ posteskl si šéf organizačního výboru MS Jiří Rohan. „Bohužel sloupy tam zůstaly a dá se předpokládat, že voda je pořádně ohne. Těžko říct, co se stane s překážkami,“ dodal.


Část Troje je uzavřená, takže museli být pozastaveny všechny terénní práce v areálu. Drobné úpravy se dělají pouze v loděnici, jejíž druhá část je těsně před dokončením. „Kolaudace je naplánována za pět týdnů,“ připomněl Rohan.


Ve středu odpoledne se voda zastavila těsně před budovou loděnice, ale meteorologové předpokládají, že hladina bude ještě stoupat. „Stačí dvacet třicet čísel a voda je i uvnitř. V tom případě nám to asi zaplaví celé přízemí loděnice,“ netajil šéf organizačního týmu MS.


Druhá nejvýznamnější vrcholná akce ve vodním slalomu se do České republiky vrací po dlouhých 39 letech a Praha ji hostí vůbec poprvé v historii.
Premiéra bude mít symbolický význam - česká metropole zvažuje kandidaturu na pořádání olympijských her v letech 2016 resp. 2020 a kanál vodního slalomu v oblíbeném prostředí Troje bude v roce 2006 jako jediný dějištěm mistrovství světa v olympijském sportu.