Olympijský medailista Lukáš Rohan v Troji na vodě, v zákulisí i v TV studiu
Přesně měsíc zbývá do letošního startu Světového poháru ve vodním slalomu Mezinárodní kanoistické federace (ICF). První ze série závodů se pojede na umělé slalomové dráze v Praze-Troji od pátku 10. června do neděle 12. června 2022. Na startu se představí čeští reprezentanti včetně medailistů z Tokia Jiřího Prskavce a Lukáše Rohana. Oba se už tradičně opět zapojí i do příprav závodu v Troji. Lukáš Rohan bude pomáhat i s organizací Pádlojízdy.
Hvězdy na startu i v zákulisí příprav závodu
Zatímco se o místa v reprezentaci bude bojovat ještě o víkendu (14.–15. května) v Troji, olympionik Lukáš Rohan má již místenku zajištěnou. Kromě domácích závodníků organizátoři očekávají hvězdná jména i z dalších zemí. Pro našeho aktuálně nejlepšího kanoistu se jedná takřka o rodinnou akci se speciálnímvýznamem.
„Pro mne je velmi důležité, že můžu závod v Troji absolvovat s těmi nejbližšími. Zatím nevím, jestli budu mít nějakou speciální funkci – obvykle se zapojuji do všeho, co je potřeba, a dělám práce všeho druhu. Už to samozřejmě není tak intenzivní, jak tomu bylo v minulosti, ale když je potřeba, tak pomáhám. Určitě se zapojím do tradiční Pádlojízdy v neděli týden před závodem,“ říká stříbrný olympionik z Tokia Lukáš Rohan, který je součástí organizačního týmu stejně jako i další závodníci v minulosti. V čase aktivní kariéry se do příprav zapojoval i olympionik Stanislav Ježek, mnohonásobný medailista ze světových akcí Vít Přindiš a další.
Úspěšné olympijské představení Lukášovi pomohlo nejen ve sportovní oblasti: „Olympiáda mi určitě pomohla v tom, že si teď trochu víc věřím a nepochybuji o sobě tolik, jako kdysi. Je jasné, že jsem byl po olympiádě trochu víc vidět, což je pro náš sport a pro sponzory dobré. Ale neřekl bych, že jsem obklopený zástupy fanoušků. Jsem rád, že nás chodí podporovat ti nejbližší, a také se moc těším na fanoušky po covidové přestávce v Troji. Já zažil tu pravou finálovou atmosféru vlastně jenom dvakrát – v roce 2016 ve finále Světového poháru a pak na mistrovství Evropy 2018, kde to bylo v Troji za mě asi nejlepší,“ řekl Lukáš Rohan.
V minulosti se brzy 27letý závodník a blogger předvedl i jako zdatný televizní komentátor. „Při závodění je těch šancí na spolukomentování určitě méně, protože je to časově náročnější. Jestli ale bude ta možnost, rád se opět zapojím, protože to mám rád.“
Světový pohár letos podobně jako loni startuje v Praze a pak se přesouvá do dalších evropských slalomových destinací. „Z pohledu závodníka je velká výhoda, když máte na domácí trati spíš finále SP, protože se jede o dvojnásobný počet bodů. Z mého hlediska je to nastavené trochu ‚nefér‘. Na druhou stranu, když se vám podaří vstup do Světového poháru, tak se pak jedou závody lépe. Já loni v Troji vyhrál, ale pak jsem kvůli olympiádě další závod vynechal,“ dodal Lukáš Rohan, který trénuje pod vedením svého otce Jiřího.
To, že je ve formě již před prvním vrcholem sezóny – ME v Liptovském Mikuláši, dokázal na prvních dvou závodech Českého poháru o víkendu na Trnávce, které vyhrál. „Ukazuje nám to, že jdeme správným směrem. Nějak speciálně jsem se na Trnávku nepřipravoval. Formu směřujeme k mistrovství Evropy a dále pak k mistrovství světa, které bude v německém Augsburgu na konci července. Ale projevilo se to, že jsem jel bez tlaku a skutečně si tu trať užíval – přestože mi to v neděli až tak nesedlo. V sobotu se mi skutečně líbilo, jak byla trať postavená,“ popsal svoje vítězné víkendové tažení na Trnávce.
V Praze-Troji i s diváky
I přes další komplikace organizátorů se vzhledem k aktuální situaci můžou diváci těšit kromě závodů také na nezapomenutelnou atmosféru v Troji s doprovodním programem. O zábavu se bude opět starat i oficiální maskot lev Véna. Vstupenky jsou již v prodeji přes Ticketportal. Cena v předprodeji je 300 Kč/víkend (sobota a neděle), cena na místě 200 Kč/den. V pátek je vstup zdarma. Děti do 140 cm a handicapovaní mají vstup zdarma.
O složení reprezentace definitivně rozhodnou až za týden zbývající dva nominační závody v pražské Troji. Slalomáři sbírají body za umístění, přičemž nejhorší výsledek se jim nezapočítá.
„Generálním partnerem je Skupina ČEZ, hlavním partnerem UNIQA a dále řada partnerů, a to jak těch dlouholetých, kterých si obzvlášť vážíme, tak i těch, kteří se pro podporu naší akce rozhodli v letošním roce. Pro letošní rok jsme obdrželi finanční podporu od hlavního města Prahy, bohužel v nižší výši než v předcházejících letech. Dále netrpělivě očekáváme finanční podporu od Národní sportovní agentury, která by se měla rozhodnout v nejbližších dnech. Celkově bude určitě rozpočet nižší, než bychom potřebovali, a bude to mít vliv na rozsah zajištění akce,“ dodává za OV Jiří Rohan.
Na umělé slalomové dráze proběhla od 20. září 2021 rekonstrukce dělící zdi a dna v jeho horní části, kde se nově můžou osadit překážky Rapid Blocs. Dále se dokončuje přeložka vyústění kanalizace, což odvede vytékající mnohdy velmi znečištěnou dešťovou vodu mimo zaústění slalomové dráhy. „Bohužel se práce časově pozdržely a bude to tak mít vliv na okolí tratě a hlavně plochu pro zázemí závodníků,“ dodává Rohan.
Světový pohár ve vodním slalomu v Praze (10.–12. 6.) odstartuje sérii pěti závodů, které postupně zavítají do Česka, Polska, Slovinska, Francie a Španělska, přičemž první velkou mezinárodní akcí sezony bude už květnové mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši (25.–29. 5.). Vrchol v podobě světového šampionátu se uskuteční na konci července v německém Augsburgu (26.–31. 7.).