Hrdinka z Troji. Tereza Fišerová i přes zranění ovládla také extrémní slalom. Mezi muži kraloval Stefan Hengst
Závody v extrémním slalomu uzavřely třídenní zastávku Světového poháru ve vodním slalomu 2022 v Praze – Troji. 32 mužů a 32 žen se postavilo na start vždy ve čtveřicích, z každé jízdy dále prošli vždy dva nejrychlejší závodníci. Museli projet kolem několika povodných branek, dvou protivodných a k závěru ještě udělat eskymáka.
V mužské kategorii měla Česká republika hned trojí zastoupení. Jiří Prskavec a Vít Přindiš se však nedostali přes první kolo. Vojtěch Heger došel až do čtvrtfinále. Ocenění za velkou bojovnost předvedl v semifinále Švýcar Dimitri Marx, který už po přibližně třetím záběru přišel o jeden list pádla, předvedl ale heroický výkon a i přes obrovskou nevýhodu jel stále v popředí a až na posledních metrech se propadl na třetí místo, tedy první nepostupovou pozici. Zaplněné tribuny ho však po celou jízdu provázely obrovským potleskem.
Ve finále se představila čtveřice Joseph Clarke z Velké Británie, Stefan Hengst z Německa, Pedro Goncalves z Brazílie a Timothy Anderson z Austrálie. Brit jel od začátku na první pozici, u druhé protivodné branky se však do popředí vyšvihl Němec Hengst a dojel si pro zlato. Druhý skončil Brit Clarke, na třetím místě dojel Goncalves a čtvrtý Anderson.
„Praha je pro mě hodně dobré místo, konečně po dlouhém období covidu tu mohla být ta výtečná atmosféra. Extrémní slalom je hodně o fyzičce, je tu hodně kol, než se člověk dostane do finále. A kluci jsou čím dál tím lepší. Jsem šťastný, že jsem to dneska zvládl,“ pochvaloval si vítěz Stefan Hengst.
V ženské kategorii bojovala z domácích závodnic pouze Tereza Fišerová, ta s přehledem postupovala pavoukem dál a dál, až přišlo semifinále, kde se odehrálo pořádné drama. Že je extrémní slalom skutečně bojem na tělo, se ukázalo u protivodné branky 5, do které Fišerová vjížděla jako první. V tu chvíli se na ni natlačila Číňanka Jiahua Yanová i Australanka Noemie Foxová. Kvůli strkanicím u brány pak Fišerovou, která už z brány vyjížděla, nabrala špičkou lodi čínská závodnice a roztrhla jí pravé obočí. Česká reprezentantka i přes evidentní velkou bolest zatnula zuby a stále na první pozici dojela až do cíle. Nad jejím startem ve finále se vznášel otazník, ale Fišerová se rozhodla bojovat i o druhou medaili z dnešního dne.
O pár minut později už stála na startovní plošině se zalepeným obočím, po jejím boku byly Klaudia Zwolinská z Polska, Mallory Franklinová z Velké Británie a Noemie Foxová z Austrálie. Češka stylem start-cíl projela suverénně trať na prvním místě, které s přehledem udržela a korunovala snovou neděli i druhým zlatem v čase 65.23 s. Na druhém místě se umístila Polka, třetí Britka a na mladou Australanku zbylo čtvrté místo.
„Bohužel se stalo, co se stalo a mohla jsem se buď bát, nebo do toho jít. V sanitce jsme se rozhodovali, jestli do toho jít, nebo ne, protože to bude muset jít na šití. Tak jsem si řekla, že pojedu. A když už pojedu, tak chci to nejlepší, a to se stalo. Jsem ale ještě trochu v šoku, protože jsem nikdy neměla v obočí štychy a těším se, až s tím někdo něco udělá. Zůstala jsem u stejné taktiky jako v semifinále, neměla jsem moc jinou možnost nebo čas zaměřovat se na něco jiného. Vyběhla jsem z lodi, pak do sanitky, kde mi to dali do nějakého stavu a běžela jsem pak hned na start. Takováhle byla moje příprava. Ale jsem moc ráda, že to klaplo, hrozně si toho cením. Tahle disciplína mě baví, je dravá a i když se něco stane, tak jsem schopná to sjet. Takže bych si ji chtěla přidat k těm ostatním,“ řekla dvojnásobně zlatá a ještě mírně otřesená Tereza Fišerová.
KOMPLETNÍ VÝSLEDKY ZDE.
Foto: Barbora Reichová