Smolné semifinále pro Foxovou, všichni čeští deblkanoisté i kanoistky ve finále
Semifinálové jízdy v Praze-Troji více než kdy jindy prověřily schopnosti vodních slalomářů. Trať je hodně těžká a jako první si ji vyzkoušeli deblkanoisté. K branám desetičlenného finále vedla jednoznačně čistá jízda. Ve startovním poli se představily hned čtyři francouzské posádky, Češi měli trojí zastoupení.
Na dlouho se v čele usadila francouzská dvojice Nicolas Scianimanico-Hugo Cailhol, kteří předvedli vskutku agresivní jízdu. Stejně si vedli i mistři Evropy z roku 2015, Němci Robert Behling-Thomas Becker, kteří zajeli čistě.
Naopak se nevedlo bratrancům Škantárovým ze Slovenska, kterým finále uniklo. Dvojice chybovala už od čtvrté branky a chyby se pak postupně kupily.
Radost domácím fanouškům udělaly české lodě, do finále totiž postoupily všechny tři. Dvojice Ondřej Karlovský-Jakub Jáně si spravili chuť po nedávném mistrovství Evropy ve Slovinsku, kde se do finále nedostali. Dnes však předvedli skvělou a bezchybnou jízdu.
„Trať je obtížná, museli jsme si některá místa dost hlídat. Bylo nutné se koncentrovat na 100 %. Jsem rád, že jsme to udrželi i hlavou,“ řekl Ondřej Karlovský. A Jakub Jáně dodal: „Na trati je spousta zadních traverzů, nic lehkého. Museli jsme kolikrát zastavit, pak se rozjet, to všechno asi patnáctkrát. Hrozně nás proto bolí ruce. Ale těšíme se na finále.“
Stejné pocity ze své čisté jízdy a jistého finále měla i dvojice Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň. Skvělou tečku semifinálových jízd kategorie C2 muži převedla nejlepší česká loď Jonáš Kašpar-Marek Šindler. Bronzoví medailisté z ME v Tacenu 2017 postoupili suverénně z prvního místa.
„Z jízdy mám radost, krásně nám to klouzalo, takže jsme v poslední části pošetřili síly. O to víc se těším na to, co předvedeme ve finále. Trať je opravdu těžká, taková by ale měla v závodech Světového poháru být. O to zajímavější finále Troja nabídne,“ věří Jonáš Kašpar.
„Všechny těžké pasáže se nám povedly. Přesně tak, jak jsme si naplánovali, takže velká spokojenost. Do finále jdeme z prvního místa a se skvělým pocitem,“ byl spokojený Marek Šindler.
S tratí se velmi praly kanoistky v kategorii C1, které hodně chybovaly a tak nebyla nouze o padesátivteřinové penalizace za neprojetí branky. Zdálo se, první čistou jízdu předvedla až dvacátá závodnice Nuria Vilarrublová ze Španělska, ale později se u jejího jména objevila právě nešťastná padesátka. Třetí žena celkového pořadí tak o finále přišla. „Někdy se prostě cítíte dobře a pak zjistíte, že jste dostali penalizaci. O brance číslo 7 jsem věděla, že jsem jí nejela úplně dobře, ale padesátku jsem nečekala,“ řekla Španělka.
Nešťastná se ukázala pražská trať pro Australanky. Jessica Foxová na branách 3, 4 a 5 udělala chyby, ale rychlým časem se stále držela na postupových pozicích. I přes velké problémy tratí prolétla. Radost jí však zkazila dodatečně udělená padesátka. Totéž se pak stalo i její mladší sestře Noemi, která neprojela už bránou č. 7 a celkově v horní části nabírala řadu chyb. Australské barvy ve finále zachránila jen Rosalyn Lawrencová, která nakonec zajela jedinou čistou jízdu z celého startovního pole. „Ta trať je o hodně těžší, musíte být stále online. Vyjedete z jedné branky a hned se ocitnete v další. Jsem hodně zklamaná, musím se podívat na video, jak to s tou brankou bylo,“ smutnila Foxová.
Letos poprvé se ve výběru reprezentace dospělých představila Eva Říhová. Udělala jen jednu chybu, ale časově trochu ztrácela. Průběžně se tak pohybovala na prvním nepostupovém místě do finále.
„V horní části se mi jelo dobře, ve spodní se mi to ale vůbec nepovedlo. Trať je těžká, hodně přesazené branky a je potřeba opravdu hodně pádlovat,“ řekla Eva Říhová.
Ve skvělé formě se předvedla stříbrná medailistka z letošního ME v Tacenu Tereza Fišerová, pro kterou je to rovněž premiéra mezi českou seniorskou reprezentací. I přes dva dotyky na branách 9 a 17 se dostala průběžně do čela. Přestože za ní ještě bylo několik závodnice, účast ve finále už měla jistou.
„Ze závodu jsem ani moc nervózní nebyla. Až na 2 nešťastné doteky, které ani nemusely být, jsem spokojená. Snad to do finále doladím. Nejvíc jsem se bála kombinace branek 5 a 6, ale když jsem je zvládla, strach ze mě opadl a dál už se mi jelo skvěle,“ řekla v cíli Tereza Říhová.
Do finále míří i čerstvá mistryně republiky Monika Jančová. „Jsem moc spokojená, bál jsem se, že mi to nevyjde. Většinou v Troji vypadávám právě v semifinále. Původně jsem chtěla jen na jistotu, ale měla jsem velké problémy mezi brankami 4 až 10, takže spodek jsem musela hodně drtit. Nahoře jsem jela spíš pozadu než popředu, to musím do finále zlepšit,“ vysvětlila Monika Jančová.
Jako poslední letěla tratí devatenáctiletá Rakušanka Nadine Weratschnigová, která jezdí C1 od roku 2013. Juniorská mistryně Evropy z roku 2015 jela hodně dravě a vypadalo to na jasnou cestu do finále. Po dodatečné korekci rozhodčích však z první desítky vypadla a na její úkor získala poslední postupové místo Češka Eva Říhová.
Foto: Jan Homolka