Za 80 dní bude Praha hostit mistrovství Evropy
Přesně 80 dní zůstává do startu Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Praze – Troji (1-3. 6. 2018). Ředitel organizačního výboru Jiří Rohan přibližuje zákulisí příprav i to, co je k pořádání tak rozsáhlé mezinárodní akce potřeba zajistit a na čem se již pracuje.
Praha bude hostit kontinentální šampionát poprvé v historii. Jak vzniklo rozhodnutí ME přinést do Prahy?
Rozhodnutí vzniklo z pragmatické úvahy, že Světový pohár jsme již pořádali mnohokrát, MS již dvakrát a ME naproti tomu ještě ani jednou. Tak abychom zkompletovali pořadatelství nejvýznamnějších mezinárodních akcí tak jsme se rozhodli kandidovat na jeho uspořádání.
ME se po dvaceti letech vrací do ČR. Byl to jeden z důvodů, proč o šampionát žádat? Pomohlo to při volbě pořadatele?
Ano, i to byl jeden z důvodů, že v roce 2018 uplyne 20 let od uspořádání jediného ME pořádaného v ČR. Do materiálu jsme samozřejmě toto malé jubileum uvedli. Jestli to ale pomohlo komisi při výběru pořadatele, to ale posoudit neumím.
Jaké máte osobní vzpomínky na ME 1998?
Rok 1998 byl prvním rokem, kdy jsem již nebyl aktivním závodníkem. Pamatuji si, že šampionát byl velmi dobře uspořádán. Pořadatelem byl Český svaz kanoistů spolu s kanoistickým klubem Roudnice nad Labem, kde se také šampionát konal. Akce měla velmi dobrou diváckou kulisu a přinesla nám několik medailí včetně zlaté v kategorii C1 muži (David Jančar).
Jak velký rozdíl je v pořádání Světového poháru a mistrovství Evropy?
Jsme sice na začátku příprav, ale vzhledem k pořadatelství MS 2013 to mohu s pořadatelstvím posledních SP dobře porovnat. Přípravy ME určitě zaberou více času a akce bude s cca dvounásobným rozpočtem, než je potřeba na uspořádání SP. Plánujeme stejně jako při MS opět udělat zahájení v Divadle Hybernia a zvažujeme, zda budeme stavět také velkou diváckou tribunu.
Jak je pro ČR a Prahu taková akce prestižní? Jak těžké je sehnat partnery pro vodní slalom, jako malý sport?
Domnívám se, že jsme si již za poslední roky vybudovali jako pořadatelé dobrou pověst u domácích i zahraničních diváků a sportovců, tak i zároveň reputaci jako akce, která dokáže zaujmout a dobře propagovat nejen Hlavní město Prahu, ale i celou Českou republiku.
Věřím, že partneři kteří nás podporují dlouhodobě, ale i ti z posledních let či roku nám opět pomohou akci dobře zajistit. Doufám, že se i vyjasní situace na MŠMT a bude dostatečně dopředu jasná výše této státní podpory.
Budou se moci fanoušci těšit na tradiční doprovodné akce jako je Pádlojízda?
Doprovodné akce včetně Pádlojízdy určitě budou a budeme se snažit i přidat něco navíc oproti poslední akci (Světový pohár 2017).
Vrátí se Světový pohár opět do Prahy – 2019?
Kandidujeme na uspořádání Světového pohár v roce 2019. O jeho uspořádání bude rozhodnuto na kongresu mezinárodní kanoistické federace (ICF) na jaře 2018.
V roce 2013 Praha hostila i mistrovství světa. Myslíte, že by se i tato vrcholová akce mohla do ČR v dohledné době opět vrátit?
Aktuálně o uspořádání MS neuvažujeme. Při kandidatuře bychom ani nemohli být úspěšní vzhledem k uspořádání této akce teprve před čtyřmi roky. Zároveň jsme po MS 2013 dostali od Mezinárodní kanoistické federace signál, že další přidělení této nejvyšší sportovní akce vyžaduje vybudování nové slalomové dráhy.